dnes je 28.3.2024

Input:

§ 337 Doručování písemnosti určené zaměstnavateli zaměstnancem

11.7.2012, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.13.337
§ 337 Doručování písemnosti určené zaměstnavateli zaměstnancem

JUDr. Petr Bukovjan

Úplné znění

§ 337

Doručování písemnosti určené zaměstnavateli zaměstnancem

  1. Zaměstnanec doručuje písemnost určenou zaměstnavateli zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Na žádost zaměstnance je zaměstnavatel povinen doručení písemnosti podle věty první písemně potvrdit.
  2. Jestliže s tím zaměstnavatel souhlasí, může zaměstnanec doručit písemnost určenou zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací na elektronickou adresu, kterou zaměstnavatel pro tento účel zaměstnanci oznámil; písemnost určená zaměstnavateli musí být podepsána uznávaným elektronickým podpisem zaměstnance 95).
  3. Doručení písemnosti určené zaměstnavateli je splněno, jakmile ji zaměstnavatel převzal.
  4. Písemnost určená zaměstnavateli doručovaná prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací je doručena dnem, kdy její převzetí potvrdí zaměstnavatel zaměstnanci datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem nebo označenou svou uznávanou elektronickou značkou 95).
  5. Doručení písemnosti určené zaměstnavateli prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací je neúčinné, jestliže se písemnost zaslaná na elektronickou adresu zaměstnavatele vrátila zaměstnanci jako nedoručitelná nebo jestliže zaměstnavatel do 3 dnů od odeslání písemnosti nepotvrdil zaměstnanci její přijetí datovou zprávou podepsanou svým uznávaným elektronickým podpisem nebo označenou svou uznávanou elektronickou značkou 95).
Komentář
Komentář
  • Zákon č. 227/2000 Sb., o elektronickém podpisu a o změně některých dalších zákonů (zákon o elektronickém podpisu), ve znění pozdějších předpisů

    • § 2 písm. a), d) a l) – vymezení elektronického podpisu, datové zprávy a kvalifikovaného certifikátu

    • § 12 – náležitosti kvalifikovaného certifikátu

Komentář
Komentář

zákoník práce vychází z toho, že písemnost určenou zaměstnavateli doručuje zaměstnanec zpravidla osobním předáním v místě sídla zaměstnavatele. Pokud o to zaměstnanec požádá (a v případech týkajících se zejména rozvázání pracovního poměru je to záhodno), je zaměstnavatel povinen mu doručení písemnosti písemně potvrdit. Dle ustanovení § 337 odst. 3 ZP je doručení písemnosti určené zaměstnavateli splněno, jakmile ji zaměstnavatel převzal.

Odmítnutí převzetí

zákoník práce se v tomto případě „neobtěžuje“ rozborem toho, co se stane v případě, že zaměstnavatel přijetí písemnosti odmítne. Je ale nabíledni, že i tímto okamžikem musí být písemnost zaměstnance považována za doručenou.

Doručování elektronickou cestou

Co je v zákoníku práce ve vztahu k doručování zaměstnancem zaměstnavateli upraveno naopak velice podrobně (ačkoliv tímto způsobem bude ze strany zaměstnance doručováno minimálně), je doručování prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací. O podmínkách a účincích doručení platí to, co bylo popsáno v komentáři k § 335 ZP u doručování elektronickou cestou zaměstnanci.

O doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb se zákoník práce v této souvislosti vůbec nezmiňuje.

Rozdíly ve srovnání s původní úpravou
Rozdíly ve srovnání s původní úpravou

Od 1. 1. 2007

Na rozdíl od předchozího zákoníku práce, který doručování písemností od zaměstnance směrem k zaměstnavateli neupravoval vůbec, zákoník práce účinný od 1. 1. 2007 se této oblasti již věnuje, a to v ustanovení § 337. Bohužel, ani tato právní úprava není zcela dostačující.

Od 1. 7. 2012

Změnou zákona o elektronickém podpisu došlo ke změně zákoníku práce (novela publikovaná ve Sbírce zákonů pod číslem 167/2012). Elektronický podpis založený na

Nahrávám...
Nahrávám...