dnes je 18.4.2024

Input:

§ 273-274a ZP Plnění pracovních úkolů, přímá souvislost, cesta do zaměstnání

26.10.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2.11.273
§ 273-274a ZP Plnění pracovních úkolů, přímá souvislost, cesta do zaměstnání

JUDr. Pavla Hloušková

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 250 – obecná povinnost zaměstnance nahradit škodu

    • § 265 – obecná povinnost zaměstnavatele nahradit škodu

    • § 267 – povinnost nahradit škodu na odložených věcech

Komentář

§ 273

Plněním pracovních úkolů zaměstnance je především výkon pracovních povinností vyplývajících z pracovního poměru a z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Pracovní povinnosti zaměstnance stanoví právní předpisy, pracovní smlouvy, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr i pracovní řády. Plněním pracovních úkolů je také jiná činnost vykonávaná na příkaz zaměstnavatele. Tato činnost zpravidla nevyplývá z pracovní smlouvy nebo dohody, zaměstnavatel však k ní dal příkaz, zaměstnanec tento příkaz přijal a přikázanou činnost vykonával. Plněním pracovních úkolů je také činnost, která je předmětem pracovní cesty. Pracovní cestou je časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce mimo sjednané místo výkonu práce, kde zaměstnanec koná práce podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal. Také činnost konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele na podnět odborové organizace, rady zaměstnanců, popřípadě zástupce pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci nebo ostatních zaměstnanců je plněním pracovních úkolů, stejně jako činnost konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele z vlastní iniciativy, pokud k ní zaměstnanec nepotřebuje zvláštní oprávnění nebo pokud ji nekoná proti výslovnému zákazu zaměstnavatele. Plněním pracovních úkolů je také dobrovolná výpomoc, kterou organizuje zaměstnavatel.

Vybočení z plnění pracovních úkolů

Nejčastěji jde o situace, kdy zaměstnanec v pracovní době a na pracovišti zaměstnavatele koná různé práce nikoliv pro svého zaměstnavatele, ale pro sebe nebo neoprávněně použije služební automobil pro soukromé jízdy bez souhlasu zaměstnavatele. Není správný názor, že z plnění pracovních úkolů vybočuje vždy činnost, která způsobila škodu spácháním trestného činu nebo ve stavu opilosti. Zákoník práce ukládá povinnost k náhradě škody spáchané z nedbalosti, ale i úmyslně. Vybočení z plnění pracovních úkolů lze ukázat na případu projednávaném soudem. Zaměstnanec jel ve služebním automobilu jako spolujezdec s řidičem, kterému se během jízdy udělalo nevolno a nemohl pokračovat v řízení auta. Řízení auta se ujal zaměstnanec, ačkoli neměl k řízení vozidla potřebné oprávnění. Způsobil také havárii, při níž došlo ke škodě, jejíž náhrady se proti zaměstnavateli domáhal. Soud však jeho žalobu zamítl, protože z plnění pracovních úkolů vybočil.

§ 274-274a

Z hlediska náhrady škody má pro poškozeného stejný význam, zda došlo ke škodě při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

Úkony potřebné

V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů jsou především úkony potřebné k výkonu práce. O potřebné úkony jde například v případě, kdy zaměstnanec pracuje v horkých provozech a zaměstnavatel mu poskytuje ochranné nápoje sloužící k doplňování tekutin a jiných potřebných látek ztracených nadměrným pocením a nezbytných pro život a zdraví a pro předcházení nepřiměřeným reakcím na tepelné zatížení.

Úkony nutné a obvyklé

Stejně je tomu u úkonů během práce obvyklých a nutných před počátkem práce nebo po jejím skončení a úkonů obvyklých v době přestávky v práci na jídlo a oddech konané v objektu zaměstnavatele. Těmito úkony jsou například cesta zaměstnance na toaletu nebo sociální zařízení, mytí nebo převlékání do pracovního oděvu. K takovým úkonům lze počítat také úkony řidiče z povolání, který kontroluje stav motorového vozidla před jeho vyjetím.

Stravování

Ke sporům o náhradu škody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dochází někdy i v souvislosti se stravováním. V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů není samotné stravování, když se zaměstnanec poraní při jídle příborem nebo pořezáním nožem. Naproti tomu cesta ke stravování a zpět v objektu zaměstnavatele je v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů.

Zdravotní ošetření a vyšetření

Obdobně je tomu v souvislosti s ošetřením nebo vyšetřením zaměstnance ve zdravotnickém zařízení. V přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů je pouze cesta zaměstnance k ošetření nebo vyšetření a zpět v objektu

Nahrávám...
Nahrávám...