dnes je 29.3.2024

Input:

Poskytování mycích, čisticích a desinfekčních prostředků

6.5.2009, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

     Jako individuální prostředky ochrany zaměstnanců vedle osobních ochranných pracovních prostředků a ochranných nápojů slouží též mycí, čisticí a dezinfekční prostředky. Jako mycí prostředky se poskytují zejména toaletní a dezinfekční mýdla, ručníky textilní nebo papírové (podle povahy práce a použití) a toaletní papír. Společně pro všechny druhy pracovních činností je doporučeno poskytnout dva textilní ručníky za rok. Ty zůstávají v majetku zaměstnavatele, pokud po skončení jejich použitelnosti nerozhodne jinak. Jednorázové ručníky je vhodné poskytovat především tam, kde je třeba předcházet vzniku a šíření infekčních onemocnění.

     Jako čisticí prostředky se poskytují například různá rozpouštědla nečistot, čisticí pasty, emulzní snímací krémy apod. Desinfekční prostředky slouží k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Regenerační krémy a regenerační ochranné masti slouží k ošetření pokožky před prací a po očištění a omytí pokožky po skončení práce, aby se pokožka promastila, zvlhčila a zregenerovala.

Podmínky poskytování

     Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům, kteří přicházejí do styku s látkami, jež mohou způsobit podráždění pokožky nebo znečištění zaměstnance, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu. Rozsah znečištění kůže a oděvu zaměstnavatel zjistí při hodnocení rizik na pracovišti.

     Při hodnocení tohoto rozsahu se dále řídí přílohou č. 4 nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků. Příloha obsahuje příklady druhů prací a činností z hlediska znečištění. Práce se z hlediska znečištění klasifikují do čtyř skupin (viz tab. na str. 8).

Doporučená a konkrétní množství mycích a čisticích prostředků

     Doporučená množství mycích a čisticích prostředků stanoví příloha č. 4 nařízení vlády č. 495/2001 Sb. a jsou následující:

Druhy prací Mycí prostředek v g/1měs. Čisticí pasta v g/1měs. 
A Práce velmi nečistá 200 900 
B Práce nečistá 100 600 
C Práce méně nečistá 100 300 
D Práce čistá 100 
Společně pro všechny druhy prací minimálně dva ručníky za rok na zaměstnance.  

Příklady druhů prací podle znečištění

Druhy prací Příklady profesí a profesních činností 
A Práce velmi nečistá např. galvanizéři, vulkanizéři, deratizéři, lakýrníci, asfaltéři, obsluha kotelen na pevná paliva, obsluha a údržba zemních strojů a strojních zařízení, hutníci, hlubinná těžba 
Nahrávám...
Nahrávám...