Nezapomněli jste na povinnosti, které ukládá mnohým subjektům zákon č. 119/2025 Sb., jímž došlo k zásadním změnám zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích?
Právnické osoby a fyzické osoby podnikající (OSVČ) platí od 1. 7. 2025 rozhlasový poplatek podle počtu zaměstnanců a počtu pronajímaných dopravních prostředků. Zároveň se pro tyto osoby rozšiřuje definice zařízení, která jsou rozhlasovým přijímačem. Nově se jedná kromě klasického rádia nebo televizoru také například o mobilní telefony, notebooky a počítače s připojením k internetu.
Právnická nebo fyzická osoba, která je podnikatelem, která pronajímá dopravní prostředky, jejichž příslušenstvím je rozhlasový nebo televizní přijímač, platí rozhlasový poplatek nebo televizní poplatek za každý takový dopravní prostředek.
Právnické osoby a fyzické osoby podnikající mají povinnost od 1. 5. 2025 do 30. 6. 2025 nahlásit Českému rozhlasu počet zaměstnanců a počet pronajímaných dopravních prostředků. Podle těchto údajů začnou rozhlasový poplatek platit od 1. 7. 2025. Například poplatník, který je právnickou osobou nebo fyzickou osobou, která je podnikatelem, platí rozhlasový poplatek a televizní poplatek při počtu 25 až 49 zaměstnanců v pracovním poměru ve výši pětinásobku rozhlasového poplatku a televizního poplatku.
Rozhlasový poplatek nově neplatí:
-
zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají méně než 25 zaměstnanců v pracovním poměru,
-
spolky ve smyslu § 214 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění,
-
zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením, kteří mají status "zaměstnavatel na chráněném trhu práce".
Počtem zaměstnanců se pro účely zákona č. 348/2005 Sb. rozumí počet zaměstnanců přepočtený na plné pracovní úvazky. Jde tudíž o statistickou veličinu – přepočtený počet zaměstnanců v pracovním poměru. Přepočtený počet zaměstnanců se vypočítává jako průměrný přepočtený za kalendářní měsíc.
Do průměrného přepočteného počtu zaměstnanců se nezapočítávají zaměstnanci pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. Dále se nezapočtou zaměstnanci, kteří jsou v mimoevidenčním stavu. Jde o zaměstnankyně na mateřské a rodičovské dovolené, zaměstnance na otcovské a rodičovské dovolené a zaměstnanci, kterým bylo poskytnuto dlouhodobé pracovní volno bez náhrady příjmu, které trvá alespoň měsíc.
Do evidenčního počtu pracovníků se z hlediska statistických hlášení zahrnují:
-
všichni stálí i dočasní zaměstnanci, kteří jsou v pracovním poměru,
-
zaměstnanci na pracovní cestě,
-
zaměstnanci v době nemoci, ošetřování,
-
zaměstnanci, jimž je poskytnuto pracovní volno bez náhrady příjmu do 1 měsíce,
-
zaměstnanci v době překážek v práci na straně zaměstnavatele i zaměstnance (např. dovolená),
-
v době vojenského cvičení,
-
brigádníci v pracovním poměru.
Do evidenčního počtu nepatří:
-
osoby pracující na základě dohody o pracovní činnosti,
-
osoby pracující na základě dohody o provedení práce,
-
ženy na mateřské dovolené a rodičovské dovolené (do 3 let věku),
-
muži na rodičovské dovolené,
-
osoby, jimž bylo poskytnuto dlouhodobé pracovní volno bez náhrady příjmu delší než 1 měsíc,
-
zaměstnanci uvolněni k výkonu veřejné funkce (starosta obce),
-
zaměstnanci ve vazbě,
-
zaměstnanci…